středa 18. února 2015

Život dle sebe?

   
  • Stalo se vám někdy, že jste byli na semináři, na představení, začali jste potřebovat čůrat a bylo vám hloupé zvedat řady či jakkoli vyrušovat? A raději jste zaťali zuby a vydrželi to, seč vám síly stačily?
  • Stalo se vám někdy, že jste dostali dárek, který se vám nelíbil, ale poděkovali jste se slovy, jak je úžasný, a strčili jste ho někam hluboko do skříně?
  • Stalo se vám, že jste dostali jídlo na návštěvě, které vám nechutnalo, ale které jste ze slušnosti do sebe nasoukali?
  • Stalo se vám, že jste ve společnosti lidí nesouhlasili s daným tématem konverzace, ale abyste nebyli za hlupáka, přitakávali jste, či jste se zapojovali, jen abyste zapadli?
  • Stalo se vám, že jste se řídili názorem druhého člověka a raději to dělali podle něj, abyste měli klid, než vnímali sebe?
  • Stalo se vám, že jste se chtěli vyjádřit před určitým počtem lidí, ale klepal se vám hlas a v hlavě vám jelo: „jak teď asi vypadám?“


Kolikrát za den, za týden, za měsíc, za život uděláte něco jen podle druhých, ať už z důvodu zalíbení, jen aby byl klid, že to je prostě jednodušší, abyste neranili, neublížili, nedotkli se...?

A co z toho máte? Žití v nejistotě, ve strachu, co na mé jednání řeknou druzí... či potlačování sebe z úcty k druhým... Život v nesvobodě, kdy se bojíte plně vyjádřit svůj názor, své touhy, svou identitu, co na mě okolní svět?
Vždy na to, kým jste, co vyjadřujete, najdete vaše „přívržence“ a vaše „odpůrce“. Vždy na to najdete kladný i záporný názor. Platí jedno pravidlo: Čím méně svobody k sobě samému si dopřávám, tím více „nezodpovědnosti“, „lehkovážnosti“, „neohleduplnosti“ a „nesprávného“ jednání mi vadí u druhých. Jsme vychováváni v kultuře, kde je velmi podstatné, co si o nás myslí druzí. Jsme závislí na hodnocení učitelů, šéfů, jakoby pořád o našem životě rozhodoval někdo druhý. A tak dobře si na to zvykneme, že vymanit se a jen dělat to, co cítím v souladu se sebou, zdá se nemožné, nezodpovědné a možná i šílené. Avšak je to jediná cesta ke svobodě, ke zdraví, k radosti.
Irena Brejchová
www.tvacesta.cz
i.brejchova@seznam.cz
tel.: 778 08 99 10

Žádné komentáře:

Okomentovat